Alarm, czyli jak uchronić dom przed włamaniem

Chcąc podnieść bezpieczeństwo naszego domu, w tym w szczególności uchronić go przed włamaniem, szukamy najróżniejszych rozwiązań. Jednym z najskuteczniejszych staje się instalacja nowoczesnej instalacji alarmowej, którą możemy zastosować zarówno w budynku jednorodzinnym, mieszkaniu, jak i na dużej inwestycji. Co warto wiedzieć o alarmach dostosowanych do potrzeb domu? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Czym jest system alarmowy?

Instalacje alarmowe to rozbudowane systemy, które zwiększają ochronę budynków różnego rodzaju. Można wykorzystać je zarówno na etapie budowy domu czy budynku firmowego, ale i później np. przy okazji remontu. Decydując się na instalację wcześniej, możemy mieć pewność, że wszelkie urządzenia i akcesoria zostaną starannie ukryte oraz nie wpłyną w żadnym stopniu na prezencję całego budynku.

Domowe systemy alarmowe to alternatywa dostępna dla każdego – nie tylko ludzi zamożnych, którzy chcą uchronić swój dom przed włamaniem, pożarem czy innym zdarzeniem losowym. Popularność tego rodzaju rozwiązań sprawiła bowiem, że stały się one przystępniejsze cenowo i bardziej zróżnicowane, a co za tym idzie mogą służyć każdemu, bez względu na zasobność portfela.

Na rynku dostępne są bardzo różne systemy alarmowe, w tym np. alarmy bezprzewodowe, jednak dla maksymalnej ochrony przed włamaniem, najlepiej postawić na solidną instalację alarmową, która w sytuacji zaistnienia zagrożenia lub niepokojących ruchów na naszej nieruchomości sprawi, że alarm natychmiast poinformuje o niebezpieczeństwie, pozwalając na szybką reakcję min. stosownym służbom. Dla uzyskania jeszcze bardziej kompleksowej ochrony, można poszerzyć system alarmowy o monitoring z nowoczesnym podglądem kamer (eksperci SPRAWYNY DOM pomogą dobrać najlepsze rozwiązania (link do usługi)).

Dlaczego system alarmowy to opcja dla Ciebie?

Jak już wspomniano powyżej, systemy alarmowe to nieocenione wsparcie dla domu w przypadku próby włamania, ale nie tylko! Nowoczesne alarmy wzbogacone o liczne funkcje dodatkowe, przez co mogą być nieocenionym wsparciem także w innych sytuacjach kryzysowych. System alarmowy może uruchamiać się również na wypadek zdarzeń typu pożar, zalanie, wyciek gazu itp. powodów. Decyzja o montażu alarmu może być podyktowana troską o mienie w czasie nieobecności w domu, ale i o nas samych i naszych najbliższych, którzy np. w porze nocnej mogą czuć się bezpieczniej.

Inwestycja w system alarmowy to wydatek, który warto ponieść, zwłaszcza wówczas, gdy zależy nam na spokoju ducha, bezpieczeństwie i ochronie posiadanych dóbr. Jeżeli nie chcemy mierzyć się ze znacznymi stratami finansowymi wynikającymi z włamania, pożaru czy innej nieprzewidzianej sytuacji – alarm może być wybawieniem i niewielkim kosztem w stosunku do potencjalnych szkód. Dopasowany do indywidualnych potrzeb system alarmowy poza ograniczeniem ryzyka konsekwencji wynikających z powyższych okoliczności, pomaga (szczególnie w połączeniu z systemem monitoringu) zyskać zdalny wgląd do tego, co dzieje się w domu – bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy.

W SPRAWY DOM system alarmowy jest jednorazowym wydatkiem – bez późniejszych comiesięcznych abonamentów i ukrytych kosztów, dlatego decydując się na nasze wsparcie możesz cieszyć się ochroną, o jakiej marzysz bez dopłat.

Atuty systemu alarmowego

O licznych walorach systemu alarmowego nie trzeba chyba zbytnio przekonywać. Instalacje bazujące na zespole urządzeń współgrających ze sobą celem ochrony budynku (lub budynków) pozwalają zabezpieczyć przestrzeń w sposób kompleksowy. Wśród zalet systemów alarmowych (poza powyższymi), warto ująć jeszcze:

  • ograniczenie ryzyka włamań (za dnia i w nocy) nawet do 95%;
  • możliwość zastosowania zabezpieczeń dodatkowych, w tym czujników ognia i dymu, czujników czadu, zalania wodą czy nieszczelności instalacji gazowych;
  • pełną kontrolę na systemem, także zdalnie z pomocą telefonu, tabletu czy komputera;
  • możliwość rozbudowania systemu alarmowego o monitoring, ale i bezpośrednio do stacji grup interwencyjnych;
  • możliwość podpięcia alarmu do oświetlenia, bram, rolet czy wentylacji;
  • możliwość podłączenia awaryjnego na wypadek zaniku napięcia;
  • różnorodność urządzeń i rozwiązań alarmowych, w tym bezprzewodowych;
  • możliwość zastosowania dodatkowych zabezpieczeń dostępowych np. zamków szyfrowych.

Czy alarmy mają jakieś wady?

Jak każda z opcji ulepszania warunków życia, a w tym także i ochrony domu, mieszkania czy inwestycji również i systemy alarmowe mają pewną podstawową wadę – aby działały prawidłowo i zapewniły komfort użytkowania wymagają fachowego montażu. Nierzadko wiąże się on z instalacją okablowania itp., które wymagają kucia i innych prac traktowanych jako uciążliwe. Najlepszym momentem na instalację czy to alarmu czy systemu monitoringu jest zatem budowa domu, bądź większy remont, kiedy to instalacje zostaną starannie ukryte, a co za tym idzie nie wpłyną na estetykę budynku.

Raz założona instalacja alarmowa jest trudna w późniejszej modyfikacji, dlatego decydując się na tę opcję, warto zdać się na specjalistów, którzy umiejętnie dokonają jej montażu i konfiguracji. Innowacyjne systemy alarmowe – szczególnie stosowane w zapewnieniu ochrony większych inwestycji mogą być kosztowne, jednak na rynku znaleźć można również bardziej ekonomiczne rozwiązania, bądź postawić na alarm w ograniczonej liczbie pomieszczeń. Wybierając tańszy wariant należy liczyć się z ograniczoną możliwością zastosowania dodatkowych funkcji, a montując alarm tylko w pojedynczych pomieszczeniach i chcąc rozbudować go w przyszłości musimy pamiętać, iż może pojawić się trudność w uzyskaniu pełnej kompatybilności poszczególnych elementów systemu.

Masz wątpliwości? Chcesz uzyskać poradę w doborze najlepszego systemu alarmowego? Ekipa SPRAWNY DOM służy pomocą!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*