Rekuperacja – energooszczędne ogrzewanie dla Twojego domu

Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to jedno z popularniejszych rozwiązań wśród ekologicznych instalacji domowych. Dzięki niej możemy zadbać o najwyższą jakość powietrza oraz odzyskujemy z niego ciepło zapewniając komfort termiczny domu. Co należy wiedzieć o rekuperacji? Dlaczego ta energooszczędna alternatywa ogrzewania to opcja, którą warto rozważyć?

Rekuperacja, a tradycyjne metody

Wentylacja grawitacyjna, czyli ta, z którą mamy do czynienia w tradycyjnym ogrzewaniu nie wykorzystuje żadnych dodatkowych urządzeń, bowiem opiera się wyłącznie na systemie kominów. Mamy tutaj wówczas do czynienia z jednym strumieniem powietrza, który wytwarzany jest przez różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Kominy wentylacji grawitacyjnej co do zasady powinny usuwać zużyte powietrze na zewnątrz budynku, aby świeże napływało przez wywietrzniki, szpary w oknach czy drzwiach itp., niestety w konsekwencji, nierzadko powoduje to wychłodzenie domu i może zatrzymywać wilgoć w pomieszczeniach domowych. Takie wietrzenie domu (również poprzez otwieranie okien i drzwi) dodatkowo sprawia, że do wnętrza dostają się wszelkie zanieczyszczenia powietrza, w tym smog, przykre zapachy czy niechciani goście (owady, alergeny itp.).

Wybierając rekuperację, która jest wentylacją mechaniczną opartą na ruchu powietrza wytwarzanym przez rekuperator, możemy zyskać pełną kontrolę nad ruchem powietrza nawiewanego oraz usuwanego z pomieszczeń. Co więcej, skutecznie odzyskujemy za jego sprawą także ciepło z nagrzanego, ale przesyconego już dwutlenkiem węgla i wilgocią powietrza. Proces zachodzący w rekuperacji to najprościej ujmując mechaniczna wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na czyste, świeże i już ogrzane do optymalnej temperatury.

Działanie rekuperacji

Po zainstalowaniu rekuperatora z wymiennikiem odzysku ciepła, który stanowi centrum „zarządzania” rekuperacją, powietrze znajdujące się w domu wyciągane jest w dwóch kierunkach:

  • powietrze zimne i czyste pobierane jest z zewnątrz budynku,
  • powietrze ciepłe, ale brudne, przepełnione wilgocią i dwutlenkiem węgla wypuszczane jest na zewnątrz.

Działania te przebiegają z pomocą anemostatów, które to montowane są na suficie i ścianach (okrągłe kratki). Cały proces rekuperacji polega na tym, że oba te strumienie spotykają się w wymienniku ciepła – rekuperatorze, płynąc osobnymi kanalikami, gdzie z brudnego powietrza pobierane jest ciepło, którym kolejno ogrzewane jest powietrze świeże dostarczane do pomieszczeń. Z pomocą zróżnicowanych kanałów wentylacyjnych instalacji rekuperacji, ciepłe i czyste powietrze rozprowadzane jest po całym domu, a brudne trafia na zewnątrz.

Rekuperacja poza zapewnieniem czystego i ciepłego powietrza oraz usuwaniem tego już zużytego oferuje również dodatkową funkcję – pobierane z zewnątrz powietrze jest starannie oczyszczane ze wszelkich alergenów i zanieczyszczeń, przez co otwieranie okien i wietrzeni domu staje się zbędne. Filtry rekuperacji skutecznie izolują domową przestrzeń także od przykrych zapachów z sąsiedztwa itp.

Atuty rekuperacji

Rekuperacja w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej nie pozbawia domu ciepła, a wręcz przeciwnie – wykorzystuje energię cieplną zanieczyszczonego powietrza do ogrzewania świeżego, które napływa do pomieszczeń domowych. To doskonały wybór szczególnie dla nowoczesnego budownictwa, które jest szczelne, dobrze izolowane i skupione na energooszczędności. Rekuperacja w tym wypadku pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła z usuwanego z domu, zanieczyszczonego powietrza. W nowoczesnych budynkach staje się ona także sekretem zdrowego domu, który wolny jest od zanieczyszczeń czy wilgoci oraz ich licznych następstw, w tym np. pleśni i zagrzybienia.

Kolejnym atutem jest funkcja oczyszczania nawiewanego powietrza. Powietrze w środowisku, w którym znajduje się dom, bez względu na to czy mieszkamy w mieście, gdzie dominuje smog, dym itp. zanieczyszczenia, czy też na wsi, gdzie doskwierać mogą liczne alergeny, bądź przykre zapachy np. od zwierząt hodowanych, z pomocą rekuperacji traci swoje nieprzyjemne cechy. Rekuperacja całkowicie eliminuje ryzyko przedostania się tego rodzaju zanieczyszczeń do wnętrz. Nie musimy domu wietrzyć, aby zaczerpnąć powietrza, a dodatkowo nie generujemy niepotrzebnych strat ciepła.

Zastosowanie rekuperacji warto rozważyć już na etapie budowy domu, zwłaszcza wówczas, gdy pragniemy zyskać energooszczędny dom, który zadba o dobre samopoczucie i zdrowie domowników, a przy okazji pozwoli oszczędzić na rachunkach za ogrzewanie – nawet o 30%.

Dodatkowe plusy zastosowania rekuperacji:

  • oszczędność energii;
  • powietrze wolne od pyłków, dymu, spalin, roztoczy, wirusów czy bakterii;
  • większa izolacja od hałasu, a latem spokój od owadów;
  • pełna kontrola na instalacją, w tym możliwość szybkiego odświeżenia powietrza w pomieszczeniach domowych;
  • ekspresowe usuwanie wilgoci i zapachów, szczególnie w kuchni czy łazienkach;
  • mniej kurzu w domowym zaciszu;
  • szybsze suszenie prania, podłóg;
  • możliwość rozbudowania instalacji o liczne funkcje dodatkowe, w tych chłodzenie i ogrzewanie powietrza;
  • możliwość wykorzystania czujników CO2 oraz wilgoci;
  • szansa na zwiększenie standardu budynku czy mieszkania, a wraz z nim jego wartości – dobry argument dla inwestorów i deweloperów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji (link do usługi)? Pragniesz zastosować ją u siebie? W SPRAWNY DOM służymy pomocą! Zapraszamy do kontaktu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked*